Vėžys netiesiogiai paliečia visus šeimos narius, bet ypač ilgai trunkančius padarinius sukelia sergančio vaiko broliams ir seserims. Liga jiems sukelia daugybę prieštaringų jausmų: ne tik rūpestį dėl sergančio brolio/sesės, bet ir pyktį dėl šeimoje kilusios sumaišties. Jie pavydi sergančiajam dovanų ir dėmesio, bet dažnai jaučiasi kalti dėl tokių jausmų.
Pasakymas apie ligą
Sergančio vaiko seserys ir broliai turi žinoti tiek pat, kiek ir pats sergantysis. Pateikiamos informacijos sudėtingumas turi atitikti vaiko amžių, o į visus iškilusius klausimus turi būti nuoširdžiai atsakyta. Vaikai gali būti labai paslaugūs, jei supranta šeimoje įvykusius pokyčius ir savo vaidmenį, padeda šeimai su viskuo susitvarkyti. Nuoširdus bendravimas ir jų jausmų gerbimas, padeda sveikiems seserims ir broliams jaustis mylimais ir saugiais.
Seserų ir brolių emocinės reakcijos
Sergančiojo seserys ir broliai būna iki širdies gelmių sukrėsti fakto apie ligą. Tėvai kartais tiesiog neturi laiko ir jėgų susikoncentruoti į juos. Šios didelės krizės metu, jie kartais jaučia, jog neturi į ką kreiptis pagalbos.
Štai kokie užplūsta jausmai:
Rūpestis dėl sergančio brolio/sesers. Vaikai tikrai pergyvena dėl sergančiojo. Jiems sunku matyti, kaip mylimas žmogus badomas adatomis, geria daugybę vaistų, netenka svorio, nuplinka. Nepatogu jaustis sveikam ir kupinam jėgų, kai sesuo/brolis negali niekur išeiti dėl silpnumo ar žemų kraujo rodiklių. Vyresni supranta ir apie mirties galimybę.
Baimė. Dažnai jaunesnieji broliai/seserys galvoja, kad ši liga užkrečiama ir kad jie taip pat gali susirgti. Kiti ima galvoti, kad vėžiu susirgs vienas iš tėvų. Susidūrimas su šia liga pakeičia vaiko nuomonę, kad pasaulis – saugi vieta. Jie bijo ir yra labai pažeidžiami. Gali išryškėti šunų, nepažįstamųjų, automobilių baimė. Kai kurie vaikai ima simuliuoti ligos požymius, kad susigrąžintų tėvų dėmesį.
Pavydas. Nepaisant susirūpinimo dėl sergančiojo, beveik visi seserys/broliai taip pat jaučia ir pavydą. Sergantysis apipilamas dovanomis, tėvai su juo praleidžia visą laisvą laiką, kalba tik apie jį, todėl nenuostabu, kad kiti vaikai ima pavydėti. Jų gyvenime atsiranda sumaištis, todėl žmogiška, kad atsiranda poreikis kažką kaltinti.
Pyktis. Brolio/sesers liga sugriauna kitų vaikų įprastą gyvenimą, todėl jie labai pyksta. Pyktis gali būti nukreiptas į sergantįjį, tėvus, giminaičius, draugus, gydytojus. Pyktį gali sukelti daug priežasčių: dažnas buvimas su aukle, papildomos pareigos buityje ir t.t.
Kaltė. Maži vaikai yra egocentrikai, jie mano, kad pasaulis sukasi aplink juos. Supykę jie savo broliui/sesei gali pasakyti: „Tikiuosi tu susirgsi ir numirsi“. Kai sesuo/brolis iš tiesų suserga, jie ima galvoti, kad „prišaukė“ ligą. Labai svarbu jiems daug kartų pakartoti, kad niekas dėl to nekaltas ir kad bloga linkinčios mintys ar žodžiai nevirsta realybe. Jie taip pat jaučiasi kalti dėl kitų užplūdusių jausmų – pykčio, pavydo. Reikia paaiškinti, kad tai, ką jie jaučia, yra normalu ir savaime suprantama. Pasidalinkite ir savo jausmais, parodydami, kad ir jūs panašiai jaučiatės.
Liūdesys. Sergančiojo seserys/broliai turi daugybę priežasčių būti liūdni. Jie pasiilgsta tėvų ir anksčiau su jais praleisto laiko. Jie pasiilgsta buvusio ramaus ir įprasto gyvenimo. Jie bijo, kad sergantis brolis/sesė gali mirti. Kai kurie vaikai savo liūdesį išreiškia dažnai verkdami, kiti užsidaro savyje. Dažnai jie giminaičiams ir draugams papasakoja, jog mano, kad tėvai jų nebemyli.
Rūpestis dėl to, kas vyksta ligoninėje. Vaikai turi lakią vaizduotę, todėl ,išgirdę tėvus šnabždantis, gali prisigalvoti baisiausių dalykų. Matydami, koks silpnas sergantis brolis/sesė grįžta iš ligoninės, dar labiau sustiprina baimę, kad ligoninėje vyksta baisūs dalykai. Arba, matydami iš ten grįžtančius su balionais ir dovanomis, gali pagalvoti, kad praleido didelę šventę. Jokie pasakojimai apie tai, kas ten vyksta, nebus tokie efektyvūs kaip pats apsilankymas ligoninėje. Vaikas ne tik pats viską pamatys, bet ir daugiau laiko praleis su sergančiuoju bei tėvais.
Rūpestis dėl tėvų. Pervargę tėvai kartais nesusimąsto apie stiprius jausmus, kurie užplūsta sveikuosius vaikus. Tėvai mano, jog vaikai žino, kad yra mylimi, ir kad gautų tiek pat dėmesio, jei sirgtų vėžiu. Sveikieji vaikai paprastai neparodo juos užplūstančio pykčio, pavydo ar rūpesčio, nes myli savo tėvus ir nenori jų papildomai apsunkinti. Vaikai galvoja: „Aš turiu būti stiprus. Nenoriu suteikti tėvams dar daugiau skausmo“. Bet našta lengvesnė, kai ja pasidalijama, todėl tėvai turi raginti vaikus pasikalbėti apie tai, kaip šie jaučiasi.
Tai, ką sergančiojo seserys/broliai norėtų pasakyti tėvams:
– mes žinome, kad jums sunku ir kad stengiatės būti teisingi, bet pasistenkite labiau;
– skirkite mums vienodai laiko;
– sudrausminkite ir sergantįjį, jei jis negerai elgiasi, nedarykite nuolaidų;
– nors kartą įsivaizduokite save mūsų vietoje;
– jei jūsų ilgai nėra namuose, nors paskambinkite ir pasakykite, kad mylite;
– pasakokite, kas vyksta, pakalbėkite apie ligą;
– nors kiek laiko praleiskite tik su mumis (pvz., papietaukite kartą per savaitę);
– kai kalbate su giminaičiais, papasakokite ir kaip mums sekasi;
– paklauskite, kaip mes jaučiamės, neįsivaizduokite, kad žinote.
Patarimai tėvams:
– paaiškinkite vaikams apie vėžį ir jo gydymą jiems suprantamais žodžiais, atsakykite į iškilusius klausimus, jei atsakymo nežinote, pasiteiraukite gydytojo;
– įsitikinkite, jog vaikai supranta, kad vėžys neužkrečiamas ir kad nė vienas iš šeimos narių nekaltas dėl to, kas įvyko;
– atneškite iš ligoninės sergančio brolio/sesers nuotrauką, paraginkite jį kartu aplankyti;
– kalbėkite su vaikais telefonu ar susirašinėkite elektroniniu paštu, jei ilgai nebūnate namie, nuolat priminkite, kad labai jų pasiilgote;
– nors kartais praleiskite laiką tik su jais;
– pakalbėkite apie tai, kaip jaučiatės, tuomet atsivers ir jie;
– kuo dažniau apkabinkite, pabučiuokite;
– nenustebkite, jei atsiras elgesio problemų – tai normalu esant tokiam stresui namuose.