Labdaros ir paramos fondas „Rugutė“

Bendra informacija

Santykiai su medicinos personalu

Vaikai, sergantys vėžiu, daug laiko praleidžia ligoninėje ir kitose medicininėse įstaigose. Labai svarbu, kad tėvai ir medicinos įstaigų darbuotojai sukurtų ir išlaikytų santykius, paremtus pasitikėjimu, bendradarbiavimu. Gydytojai tikisi iš tėvų, kad jie nepamirš paskirtų vizitų, paruoš vaiką procedūroms, prižiūrės, kad būtų išgerti visi reikalingi vaistai, pastebės jų šalutinį poveikį ar naujus ligos simptomus. Tėvai tikisi iš gydytojų pakankamų medicininių žinių, patyrimo atliekant procedūras, geros nuovokos, rūpinimosi ir nuoširdaus bendravimo. Pagarba ir geri santykiai tarp medicinos personalo ir tėvų, leidžia vaikui jaustis ramiai ir saugiai.

Gydytojų ir tėvų santykių tipai
Skiriami trys gydytojų ir tėvų santykių tipai:
 
Tėviški. Tėvai būna nuolankūs, o gydytojas prisiima tėvo vaidmenį. Problema ta, kad,nors medikai niekada nenori blogo, jie yra žmonės, todėl kartais klysta. Jei tėvai neprižiūri skiriamų vaistų, jų dozių, klaidos gali likti nepastebėtos. Be to, tėvai puikiai pažįsta savo vaiką, jo reakciją į įvairius vaistus ir kitokį gydymą. Daugelis tėvų bijo gydytojų ir mano, kad, jei per daug klausinės, kentės jų vaikas. Toks elgesys atima iš vaiko galimybę būti apsaugotam, jei kas nors bus negerai.
 
Priešiški. Kai kurie tėvai priima poziciją „mes prieš juos“, kuri yra neproduktyvi. Atrodo, lyg jie manytų, kad dėl ligos kaltas medicinos personalas, todėl kaltina jį dėl įvykstančių ligos atkryčių. Toks požiūris pakerta vaiko pasitikėjimą gydytoju, kuris labai svarbus sveikimui.
 
Kolegiški. Tai tikra partnerystė, kai tėvai ir gydytojai yra viename lygmenyje, gerbiantys kiekvieno indėlį. Gydytojas supranta, kad tėvai geriausiai pasirūpins, jog vaistai būtų tvarkingai geriami. Tėvai pripažįsta gydytojo kompetenciją ir laisvai su juo aptaria įvairias gydymo galimybes bei iškilusias problemas. Tada vaikas pasitiki gydytoju, tėvai jaučiasi ramesni, o gydytojas patenkintas tėvų pasirinktu gydymo metodu, geriausiai galinčiu padėti vaikui.
Bendravimas
Gydytojų ir tėvų gerų santykių pamatas – aiškus ir dažnas bendravimas. Gydytojai turėtų detaliai viską paaiškinti ir atidžiai klausyti, o tėvai – nebijoti klausinėti ir išreikšti susirūpinimą, kol jis dar nevirto nuoskauda. Gydytojai ir slaugytojos negali skaityti tėvų minčių, o tėvai negali paruošti vaiko procedūrai, jei apie ją nebuvo gerai išaiškinta.
 
Keletas patarimų tėvams, kaip palaikyti gerus santykius:
 
– pasakykite personalui, kiek informacijos jūs norite gauti (vieni nori žinoti viską, kiti su gausia informacija nesusitvarko);
 
– papasakokite personalui apie savo vaiko charakterį, ką jis mėgsta ir ko ne;
 
– skatinkite artimą bendravimą tarp gydytojo, slaugytojos ir vaiko;
 
– reikalaukite pagarbos vaikui, neleiskite apie jį kalbėti taip, lyg jo čia nebūtų;
 
– į vizitus pas gydytoją eikite susirašę ant lapo klausimus. Tai apsaugo nuo svarbių dalykų užmiršimo ir vėlesnio gydytojo trukdymo nuolatiniais skambučiais;
 
– žinokite savo teises. Įstatymiškai vaikas negali būti gydomas be jūsų sutikimo. Jei manote, kad procedūra vaikui nėra būtina, turite teisę jos atsisakyti;
 
– neleiskite problemoms kauptis, spręskite jas iš karto;
 
– jei norite su gydytoju kai ką aptarti, kas užtruks, paskirkite atskirą susitikimą. „Pagaudami“ užsiėmusį gydytoją koridoriuje, negausite pilno paaiškinimo, bet to, tai nesąžininga jo ir kitų pacientų atžvilgiu;
 
– nebijokite paprieštarauti, jei esate teisūs ar atsiprašyti, kai suklydote;
 
– parodykite dėkingumą.
Papildomas konsultavimasis
Šiuolaikiški gydytojai mielai konsultuojasi ir vertina kitokias nuomones, nes medicinoje yra daug sričių, kur nuovokumas ir patirtis yra tokie pat svarbūs, kaip teorinės žinios. Taigi, jei po pokalbio su gydytoju, liko kokių nors abejonių, nesivaržykite kreiptis į kitą gydytoją. Vėžys – tai gyvenimas arba mirtis, todėl neturėsite kitos progos. Tik nedarykite to slapta. Išsakykite savo pageidavimą gauti kito specialisto nuomonę ir paprašykite gydytojo ką nors rekomenduoti. Jei kito gydytojo išvada tokia pati, nebesikreipkite į trečią – susitaikykite su liga ir greičiau pradėkite vaiko gydymą.
Konfliktų sprendimas
Konfliktai – tai dalis mūsų gyvenimo. Gyvybei pavojingoje situacijoje (kaip sergant vėžiu), sustiprėjusios emocijos ir nuolatinis susidūrimas su medicininiu biurokratizmu, garantuoja ginčus. Kadangi konfliktai nepageidaujami, civilizuotas jų sprendimas turi didžiulę reikšmę.
 
Štai keletas patarimų, kaip išvengti konfliktų:
 
– elkitės su gydytojais pagarbiai ir reikalaukite pagarbos iš jų;
 
– reikalaukite deramo supratimo iš medicinos darbuotojų ir supraskite juos. Nekaltinkite jų dėl ligos ir neišliekite ant jų pykčio;
 
– jei santykiuose iškyla problema, aiškiai, be kaltinimų ją išdėstykite ir pasiūlykite sprendimą. Jei sprendimo nežinote, pasikonsultuokite su psichologu;
 
– kartais būna situacijų, kad jokio įmanomo sprendimo nėra, bet jausmų išsakymas suteikia palengvėjimą.
Gydytojo keitimas
Nelengva apsispręsti keisti gydytoją, tačiau tai būtina, jei tarpusavio santykiai sugadinti. Prieš išsiskiriant, svarbu išbandyti visus galimus būdus toliau bendradarbiauti, nes tos pačios problemos gali iškilti ir su naujuoju gydytoju.
 
Dažniausios gydytojo keitimo priežastys:
 
– nepakankama kvalifikacija,
 
– rimtų klaidų darymas,
 
– prasti bendravimo įgūdžiai ar nenoras atsakinėti į klausimus;
 
– dideli požiūrių skirtumai (pvz., „tėviškas“ gydytojas ir tėvai, norintys gauti visą informaciją bei dalyvauti priimdami sprendimus).
 
Susidurti su vėžiu – vienas didžiausių išbandymų gyvenime. Kova su juo žymiai lengvesnė, jei turite gydytoją, kuriuo pasitikite, lengvai bendraujate, sulaukiate paramos ir patarimų. Jei gydytojas suteikia papildomą stresą, o ne jį sumažina, geriausia būtų gydytoją pakeisti.
Turite idėjų kaip padėti sunkiai sergantiems vaikams ?

Parašykite mums