Kaulų čiulpai, porėta medžiaga, kuri užpildo kaulų vidų, gamina raudonuosius kūnelius (eritrocitus), baltuosius kūnelius (leukocitus) ir plokšteles (trombocitus). Chemoterapiniai vaistai pažeidžia arba suardo kaulų čiulpų ląsteles ir labai sumažina ląstelių, cirkuliuojančių kraujyje, skaičių. Dažni kraujo tyrimai yra svarbūs nustatant, ar vaikui reikia kraujo perpylimų. Daugeliui vaikų, gydomų nuo vėžio, reikia daug eritrocitų ir trombocitų perpylimų. Kai su infekcija kovojančių baltųjų kraujo kūnelių skaičius žemas, kyla pavojus, kad išsivystys rimtos infekcijos.
Kas tai yra absoliutus neutrofilų skaičius? (angl. ANC)
Visas sergančių vėžiu vaikų šeimų gyvenimas sukasi apie ligonio baltųjų kraujo kūnelių skaičių, ypač apie absoliutų neutrofilų skaičių (angl. ANC). Kartais jis vadinamas absoliučiu granuliocitų skaičiumi (angl. AGC). Šis skaičius parodo vaiko sugebėjimą pasipriešinti infekcijai. Vaiko bendro kraujo tyrimo (BKT, angl. CBC) rezultatų lentelėje vienas skyrius parodo bendrą leukocitų skaičių ir atskirai kiekvieno leukocitų tipo procentinį kiekį bendrame skaičiuje. Pvz., jei vaiko virš 5 m. amžiaus bendras leukocitų skaičius (angl. WBC) yra 1,500 mm3, baltojo kraujo sudėtis gali atrodyti taip:
Baltųjų kraujo kūnelių tipas
| Procentais
|
Segmentuoti neutrofilai | 49% |
Lazdeliniai neutrofilai | 1% |
Bazofilai | 1% |
Eozinofilai | 1% |
Limfocitai | 38% |
Monocitai | 10% |
Absoliutus neutrofilų skaičius paskaičiuojamas sudedant segmentuotų ir lazdelinių neutrofilų procentus ir padauginus iš bendro leukocitų skaičiaus (WBC). Naudojant anksčiau pateiktą pavyzdį, šis skaičius yra 49 proc. + 1 proc. = 50 proc. Penkiasdešimt procentų nuo 1,500 (50×1,500) = 750.
Erika sukarščiuodavo kaskart, kai jos „skaičiai“ būdavo žemi, bet iš pasėlių niekas neišaugdavo. Atsargumo dėlei ją hospitalizuodavo 48 valandoms. Dėl nuolat žemų kraujo rodiklių jai niekada neskirdavo pilnos vaistų dozės. Praėjo penkeri metai po gydymo ir ji jaučiasi gerai.
Kaip apsaugoti vaiką, esant žemam absoliučiam neutrofilų skaičiui?
Paprastai, kai absoliutus neutrofilų skaičius yra nuo 500 iki 1000, vaikai turi pakankamai apsauginių neutrofilų kovoti su bakterine ir grybeline infekcija. Esant tokiam rodikliui, jūs galite leisti vaikui lankyti mokyklą, sportuoti ir linksmintis. Tačiau patartina visą laiką stebėti neutrofilų skaičiaus kilimą ir kritimą. Jei jūs žinote, kad absoliutus neutrofilų skaičius yra 1,000, bet jis krenta, tai turi lemti jūsų sprendimą, kokia veikla yra tinkama. Kiekviena ligoninė turi savo rekomendacijas dėl galimos veiklos vaikams su mažu neutrofilų skaičiumi.
Pasiūlymai tėvams, kaip aptikti ir apsisaugoti nuo infekcijų :
• Dažnai reikalaukite, kad visi šeimos nariai kruopščiai plautų rankas. Naudokite muilą ir šiltą vandenį, gerai išsimuilinkite ir ištrinkite visas rankas. Vaikai ir tėvai turi plauti rankas prieš ruošdami maistą, prieš valgį, pažaidę lauke ir pasinaudoję tualetu.
• Žiūrėkite, kad visas medicininis personalas ligoninėje ar gydytojo kabinete, prieš liesdami jūsų vaiką, nusiplautų rankas.
Slaugytojos ir gydytojai dažnai ateina į palatą ir nenusiplauna rankų. Aš liepiu jiems nusiplauti rankas, pasikeisti pirštines arba papurkšti ant jų dezinfekuojančio skysčio. Visada turiu su savim jo buteliuką. Jie sako, kad plovė rankas, prieš įeidami į palatą. Gerai, sakau, bet jūs ką tik lietėte durų rankeną ir turite jas nusiplauti vėl. Man buvo panaši situacija su mūsų onkologu. Jis nusiplovė rankas, ir, kaip tik prieš atliekant juosmeninę punkciją, suskambėjo telefonas, ir jis atsiliepė. Paskui jau vėl buvo pradedąs dirbti, bet aš jį sustabdžiau ir paprašiau vėl nusiplauti rankas, nes jis lietė telefoną. Sekundei jis nustebo, bet paskui sutiko. Laimei, jis yra puikus vaikinas ir paskui traukdavo mane per dantį dėl mano perdėtai atsargaus būdo ir dėmesio detalėms (aš abejoju, ar tai yra tikslūs mane apibūdinantys žodžiai).
• Palaikykite vystomas vaiko sritis bei odos raukšles sausas ir švarias.
• Kai jūsų vaiko absoliutus neutrofilų skaičius žemas, susitarkite su savo pediatru, kad leistų naudotis kitu įėjimu į kabinetą, kad laukiamajame išvengtų kontakto su sergančiais vaikais. Kartais padeda priėmimo paskyrimas anksti ryte, tada jūsų vaiką gali apžiūrėti kambaryje, kuriame dar nebuvo sergančių vaikų.
• Kai tik jūsų vaikui bus atliekama injekcija, užtikrinkite, kad seselė kruopščiai nuvalytų vaiko odą ir Betadinu, ir spiritu.
• Apsaugokite vaiką, jei jo absoliutus neutrofilų skaičius yra mažas.
Kai mano sūnaus absoliutus neutrofilų skaičius buvo mažas, mes ėmėmės išskirtinės priežiūros, kad išvengtume situacijų, padidinančių infekcijos riziką. Mes neleidome jo į mokyklą ir apribojome lankytojus namuose. Eiliniai dalykai, kurie daugeliui žmonių savaime suprantami, priklausė nuo to, ar absoliutus neutrofilų skaičius pakankamai didelis. Pvz., mes neimdavom jo į kiną,, jei šis skaičius buvo mažas. Sėdėti uždarame teatre su tiek daug žmonių būtų tikrai neprotinga, neturint kraujyje pakankamai neutrofilų.
• Jei jūsų vaikas nesmarkiai įsipjovė, nuplaukite muilu ir vandeniu, praplaukite vandenilio peroksidu ir užklijuokite pleistrą.
• Jei jūsų vaikas serga, matuokite jo temperatūrą kas 2-3 valandas. Neleiskite niekam matuoti temperatūros tiesiojoje žarnoje arba naudoti žvakučių į tiesiąją žarną, kadangi taip galima įplėšti tiesiąją žarną ir padidinti infekcijos bei kraujavimo riziką.
Norit tikėkite, norit ne, bet mes kartą per priėmimą į stacionarą sustabdėme slaugytojos padėjėją, norėjusią pamatuoti temperatūrą tiesiojoje žarnoje. Taip niekada nebuvo atsitikę, kai mes gulėjom pediatrinės onkologijos skyriuje, bet tąkart per priėmimą šios palatos buvo pilnos, ir mes buvome kitoje aukšto pusėje.
• Nenaudokite oro drėkintuvo, kadangi užsistovėjęs vanduo gali tapti užkrėtimo šaltiniu.
• Ištepkite atviras kūno vietas tepalu, apsaugančiu nuo saulės spindulių, kai jūsų vaikas žaidžia lauke. Vaikai, gaunantys tam tikrus chemoterapinius vaistus, tokius kaip metotreksatas, arba kuriems taikomas spindulinis gydymas, yra jautrūs saulei, o nudegimas gali lengvai tapti infekcijos patekimo vieta.
• Jūsų vaikas neturėtų būti skiepijamas chemoterapijos metu. Gydytojas arba slaugytoja turėtų paruošti vaiko medicininio atleidimo kortelę mokyklai.
• Broliai ir seserys neturėtų būti skiepijami gyva oraline poliomielito vakcina (OPV). Jie turėtų gauti inaktyvuotą poliomielito vakciną (IPV). Išsiaiškinkite, ar jūsų pediatras naudoja tinkamą vakciną.
• Jei jūsų vaiko absoliutus neutrofilų skaičius žemas, infekcijos vieta gali neparausti ir net nebūti skausminga.
Mano duktė, gaudama chemoterapiją, dažnai susirgdavo ausų uždegimu. Gydytojai jį diagnozuodavo įprastinio sveikatos patikrinimo metu. Aš jaučiausi kalta, nes ji man niekada nesiskundė, kad jai skauda ausis. Aš pasakiau gydytojui, jog esu susirūpinusi tuo, kad ji niekada nesiskundžia skausmu, bet jis mane patikino, kad ji tikriausiai nejaučia skausmo, kadangi jos kraujyje nėra pakankamai leukocitų, sukeliančių tinimą ausyje.
• Niekada neduokite aspirino nuo karščiavimo. Aspirinas arba aspirino turintys vaistai trikdo kraujo krešėjimą. Jei leidžia vaiko onkologas, duokite ibuprofeną. Vaikui karščiuojant, paskambinkite gydytojui, prieš duodami bet kokius vaistus.
• Jei jūsų vaikas turi problemų dėl vidurių užkietėjimo, pasitarkite su onkologu dėl vidurius laisvinančių vaistų vartojimo. Jie gali padėti išvengti išangės įplyšimų.
• Kvieskite gydytoją, jei atsiranda bent vienas šių požymių: temperatūra aukštesnė nei 38.5° C, šaltkrėtis, kosulys, dusulys, paraudusi gerklė, smarkus viduriavimas, kraujingas šlapimas ar išmatos, skausmas ar deginimas šlapinantis.
Kai tik mano duktė, kuriai liga diagnozuota vienerių metų, gaudavo antibiotikų, išsivystydavo grybelinė makšties infekcija. Jai tai buvo labai skausminga, o ir man tikras košmaras.
Gydymo metu mano sūnui dėl įaugusių nagų ištino ir paraudo kojų nykščiai. Jam atliko kelias operacijas, tam kad pašalintų nagų kampučius ir apsaugotų nuo infekcijos. Tai buvo prieš kelis metus, dabar jo pirštai atrodo prastai, bet nebeskauda.
Dvi rimtos infekcijos, kamuojančios vaikus vėžio gydymo metu, yra plaučių uždegimas ir vėjaraupiai.