Šiuo metu pagrindinės vėžio gydymo priemonės yra chirurgija, chemoterapija ir radioterapija. Taip pat vis daugiau dėmesio skiriama imunoterapijos, priešvėžinių vakcinų ir įvairių genų terapijų tyrinėjimams.
Chirurgija — pati seniausia vėžio gydymo priemonė. Ji ir šiandieną naudojama dažniausiai. Taip pat daugeliu atvejų ji yra pati efektyviausia, ypač jeigu navikas dar nėra išplitęs. Tačiau kad ir kaip meistriškai dirba chirurgai, chirurgija panaši į piktžolių ravėjimą. Ji nešalina priežasties, dėl kurios išaugo piktžolės ir negali apsaugoti nuo jų ateityje. Vis dėlto pusė visų vėžiu sergančių ligonių yra išgydomi chirurgiškai, todėl chirurgijos svarbos neįvertinti negalima.
Standartinis chirurgijos tikslas yra pašalinti patį naviką ir kiek įmanoma daugiau aplinkinių audinių, kad vėžys daugiau neplistų ar neatsinaujintų. Pastaraisiais metais chirurgija tampa kur kas mažiau agresyvi. Medicina pradeda suprasti, kad geresni rezultatai nebūtinai priklauso nuo pašalintų audinių kiekio.
Radioterapija irgi yra svarbi vėžio gydymo priemonė. Paprastai ji veikia tik tą kūno vietą, į kurią yra nukreiptas radioaktyvusis spindulys. Radioterapija panaši į chirurginį gydymą tuo požiūriu, kad ja galima naudotis tik tada, kai vėžys nėra išplitęs. Radioterapija kartais gali būti tokia pat efektyvi kaip ir chirurgija, tačiau ji kur kas mažiau žaloja ligonio kūną.
Kai kurios vėžio rūšys, tokios kaip tiesiosios žarnos vėžys ir galvos – kaklo navikai, lengvai pasiduoda gydymui spinduliais. Radioterapija taip pat efektyvi kai kurių formų plaučių, kaulų vėžio ar limfomų atvejais. Sergant tam tikromis vėžio rūšimis, tokiomis kaip neoperuojami smegenų navikai, ji gali būti vienintelė gydymo priemonė. Tačiau labai dažnai radioterapija kartu su chemoterapija ar chirurgija yra tik viena bendro gydymo dalis. Ją galima taikyti prieš atliekant operaciją, kai norima sumažinti naviką, arba po operacijos, kad būtų užkirstas kelias naviko ląstelių atsinaujinimui. Manoma, kad spinduliai pažeidžia genetinę vėžinių ląstelių struktūrą, kuri po to lengvai neatsistato. Ir priešingai, paveiktos spindulių normalios ląstelės greičiau atsistato bei sveiksta. Štai kodėl spinduliais galima naikinti navikus ir nepažeisti sveikų audinių.
Šiandien spinduliais gydoma pasitelkus moderniausias technologijas, valdomas sudėtingų kompiuterinių programų, todėl radioaktyvųjį spindulį galima labai tiksliai nukreipti tik į tą mažą plotelį, kuriame yra naviko ląstelių sankaupa. Taip pat nepaprastai daug pasiekta implantuojant radioaktyviąsias medžiagas tiesiogiai į naviką. Toks metodas vadinamas brachiterapija.
Nauja specializuota radioterapijos forma yra vadinama radiochirurgija. Šis metodas dabar paprastai naudojamas nedidelių smegenų navikų, kurių neįmanoma pašalinti įprasta operacija, gydymui.
Chemoterapija yra trečiasis standartinis vėžio gydymo būdas. Tai pats naujausias iš visų trijų metodų, susiformavęs penktajame XX amžiaus dešimtmetyje.
Nors populiarioji medicininė literatūra apie vėžio chemoterapiją skelbia daug prieštaringų dalykų, onkologams šio metodo nauda nekelia jokių abejonių. Priešingai, daugeliui vėžiu sergančių pacientų vaistai yra pagrindinė gydymo priemonė. Chemoterapija, nors ir turi rimtų trūkumų, jeigu ja naudojamasi labai atsargiai ir profesionaliai, gali būti nepaprastai veiksminga.
Įvairių priešvėžinių vaistų poveikis yra skirtingas, tačiau visų jų tikslas yra sustabdyti vėžinių ląstelių dalijimosi ir dauginimosi procesą. Kai kurie seniau sukurti vaistai, tokie kaip melfalanas (alkeranas) ciklofosfamidas (citoksanas), doksorubicinas (adriamicinas) ir cisplatina (platinolis), ardo piktybines ląsteles, tiesiogiai pažeisdami genetinės ląstelių medžiagos, arba DNR, struktūrą. Kiti vaistai, pavyzdžiui, fluoruracilis (5—FU), pažeidžia ląstelės gebėjimą daugintis, įterpdamas į jų DNR pašalines medžiagas. Keletas iš tokių vaistų, ypač vinkristinas (onkovinas), vinblastinas (vel banas), paklitakselis (taksolis) ir docetakselis (taksoteras), slopina vėžinių ląstelių dalijimosi procese dalyvaujančių baltymų veiklą.
Steroidiniai vaistai, tokie kaip prednizonas (deltasonas) ir deksametazonas (dekadronas), taip pat kartais vartojami vėžio gydymui. Jie ypač veikia limfos ląsteles. Taip pat vartojami hormonai. Jie stabdo navikų augimą, blokuodami kai kuriuos hormonų receptorius vėžinių ląstelių viduje.
Vaistai į organizmą įvedami įvairiai, tačiau dažniausiai jie švirkščiami į veną arba geriami tabletėmis. Vaistų švirkštimas į veną gali trukti kelias minutes, kelias valandas ar daugelį dienų — priklausomai nuo vaistų ir vėžio formos. Jeigu tai hormonai, jie paprastai vartojami tabletėmis, švirkščiami į raumenis ar klijuojami ant odos pleistru.
Šiandieną chemoterapija yra visai kitokia, negu buvo prieš penkerius metus. Iš tiesų aštuntajame ar devintajame XX a. dešimtmetyje chemoterapinių priemonių skaičius bei efektyvumas buvo ribotas. Tačiau per pastarąjį dešimtmetį atsirado nauji vaistai, kurie yra gerokai veiksmingesni ir dažnai daug mažiau toksiški.
Gydant vaistais, daugiausia problemų kyla ne dėl pačių vaistų, bet dėl nepakankamai profesionalaus, rūpestingo ir tikslaus jų vartojimo. Kad gydymas priešvėžiniais preparatais būtų sėkmingas, gydytojas turi dėmesingai stebėti ligonį. Nors du skirtingi pacientai gali būti gydomi vienoda tų pačių vaistų doze, tačiau gydymo sėkmė skirsis priklausomai nuo to, kaip vyksta pats gydymas: nuo aplinkos, priežiūros, pacientų baimės ir lūkesčių, bendros jų fizinės būklės. Kruopštus tolesnis gydymas yra nepaprastai svarbus. Gydytojas, kuris akylai nestebi savo gydomo paciento, primena vairuotoją, nežiūrintį į kelią. Sekundė neatidumo, ir gali įvykti baisi avarija.
Chemoterapija nepaprastai ištobulėjo ir daug pasitarnavo gydant vėžį, ypač per pastaruosius dvidešimt penkerius metus. Tačiau ji turi tris rimtus trūkumus: sukelia šalutinius poveikius, vėžinės ląstelės galiausiai tampa atsparios vaistams ir vaistai nepasiekia visų kūne esančių vėžinių ląstelių
Svarbiausia priežastis, dėl kurios atsiranda šalutiniai poveikiai, yra ta, kad vaistai vėžines ląsteles naikina tada, kai jos sparčiai dalijasi. Deja, jie žudo ir sveikas kūno ląsteles, tokias kaip virškinamojo trakto sienelių, plaukų folikulų, kaulų čiulpų – tas, kurios taip pat sparčiai dalijasi. Būtent sveikų audinių pažeidimas ir sukelia daugelį šalutinių chemoterapijos poveikių.
Svarbu žinoti, kad šalutinius poveikius patiria ne visi pacientai. Vieni gali patirti daug ir įvairaus sunkumo šalutinių poveikių, kiti — nė vieno. Šalutinių poveikių pasireiškimas taip pat priklauso nuo konkretaus preparato, jo dozės, intervalo tarp gydymo kursų, paciento mitybos ir bendros sveikatos būklės.
Laimei, onkologai gali skirti tokią vaistų dozę, kuri sukeltų kuo mažiau žalos, tačiau jos nauda būtų maksimali. Be to, daugelis dabartinių vaistų sukelia gerokai mažiau nepageidaujamų reiškinių, o pastaraisiais metais pradėta gaminti daug naujų preparatų, kurių šalutiniai poveikiai minimalūs arba jų visiškai nėra.
Kartais dėl kol kas nesuprantamų priežasčių vėžinių ląstelių vaistai neveikia, ir tokia jų savybė yra vadinama atsparumu vaistams. Per daugelį metų onkologai išbandė įvairius šios problemos sprendimo būdus, tačiau rezultatai buvo tik patenkinami. Taip pat reikia pasakyti, jog kartais vėžinės ląstelės tampa atsparios vaistams, kurie gydymo pradžioje buvo pakankamai efektyvūs. Tai viena iš priežasčių, kodėl kartais taip sunku vaistais išgydyti vėžį – ypač išnaikinti solidinius navikus. Jeigu nors viena vėžinė ląstelė chemoterapijos kurso metu lieka nesunaikinta, navikas gali atsinaujinti ir sukelti dar daugiau problemų.
Vaistai negali sunaikinti visų kūne esančių vėžinių ląstelių. Tai įvyksta dėl dviejų pagrindinių priežasčių.
Pirma, kai kada navikas užauga toks didelis, jog kraujagyslės nebegali jo viso aprūpinti krauju, o kadangi vaistus po organizmą išnešioja kraujas, jie kartais negali pasiekti tų vėžinių ląstelių, kurios yra naviko gilumoje. Todėl vėžinės ląstelės išlieka gyvos ir toliau dauginasi bei plinta, be to, jos tampa atsparios vaistams.
Antroji priežastis, dėl kurios taip atsitinka, yra natūralūs organizmo barjerai, blokuojantys vaistų patekimą į tam tikras kūno vietas, kurios tokiu būdu apsisaugo nuo toksinių medžiagų poveikio, idant apsaugotų visą organizmą. Kartais jos vadinamos naviko prieglobsčiais.
Dvi svarbiausios sritys, kurios laikomos navikų prieglobsčiu, yra sėklidės ir smegenys. Čia atsiradusių vėžinių ląstelių vaistai beveik neveikia, todėl šių organų vėžys nestabdomai progresuoja, jeigu nėra gydoma dar ir kitomis priemonėmis, pavyzdžiui, chirurgija ar spinduliais