Žemiau išvardytų tyrimų reikia tik kai kuriems vaikams. Tau gali atlikti tik vieną ar kelis iš jų. Tai priklauso nuo to, kokios rūšies liga sergi ir kokio reikia gydymo. Gali apie visus šiuos tyrimus neskaityti, susirask tik tuos, kuriuos tau atliks. Jei iškils kokių papildomų klausimų, gali paklausti savo gydytojo.
Kaulų čiulpų aspiracija
Stambesnių kaulų (kojų, dubens) viduje yra kaulų čiulpai. Jie gamina kraujo ląsteles: eritrocitus, leukocitus ir trombocitus. Aspiracijos metu paimama nedaug kaulų čiulpų ir ištiriama, ar juose nesislepia piktybinės ląstelės. Šios procedūros metu vaikai užmigdomi vaistais ir nejaučia jokio skausmo. Kol miegosi, gydytojas į tavo klubą įdurs tuščiavidurę adatą, ištrauks šiek tiek kaulų čiulpų, tuomet ištrauks adatą ir uždės tvarstį dūrio vietoje.
Kaulų skenavimas
Šios procedūros metu išsiaiškinama, ar kauluose nėra piktybinės ligos ir ar jie nėra kaip nors pažeisti. Prieš dvi valandas iki tyrimo tau į veną suleis medžiagą, kuri krauju nukeliaus į kaulus. Po to reikės nueiti į specialią patalpą ir atsigulti ant specialaus stalo. Didžiulis aparatas ūždamas judės aplink tave darydamas nuotraukas, bet neprisilies ir tau visais neskaudės.
Kompiuterinė tomografija
Šio tyrimo metu padaromos kūno vidaus nuotraukos, vadinamos pjūviais. Tam naudojami galingi kompiuteriai ir rentgeno aparatai. Tomografas atrodo kaip tuščiaviduris ratas. Tau reikės atsigulti ant stalo, kuris važinės rato viduje pirmyn atgal. Aparatas nesiliečia prie kūno, todėl visai neskauda. Stenkis gulėti labai ramiai, kad nuotraukos būtų aiškios. Jei bus labai sunku kurį laiką išgulėti ramiai arba bijosi, tau duos vaistų, kurie padės nusiraminti arba užmigti. Kartais prieš šį tyrimą į organizmą turi patekti specialių dažų. Juos suleidžia į veną arba reikia išgerti (galima kartu su sultimis). Jei esi kam nors alergiškas, būtinai pasakyk gydytojui.
Echokardiograma
Tyrimo metu ultragarsu stebima širdies veikla, matuojamas kraujo kiekis, kurį išstumia širdis susitraukdama. Skausmo visiškai nejaučiama, būna netgi įdomu. Tau reikės atsigulti ir kūno paviršiumi vedžios kumščio dydžio specialų aparatėlį, pateptą tirštu skysčiu, kad jis geriau slystų. Jei ekranas bus pasuktas į tave, galėsi pažiūrėti, kaip tavo širdis atrodo iš vidaus.
Elektroencefalograma (EEG)
Šio tyrimo metu matuojamas smegenų elektrinis aktyvumas. Gydytojas priklijuoja prie galvos specialius lipdukus, iš kurių išeina laidai. Jie būna skirtingų spalvų ir yra sujungti su aparatu. Tyrimas neskausmingas, bet gali atsibosti, nes trunka apie 0,5 – 1 val. Prieš jį būtinai nueik į tualetą. Kartais EEG daroma naktį miegant.
Elektrokardiograma (EKG)
Šio tyrimo metu matuojamas širdies elektrinis aktyvumas. Ant krūtinės ląstos uždedami burbuliukai, laidais sujungti su nedideliu aparatu. Iš jo išlenda popieriaus juosta, ant kurios būna kreivėmis pavaizduota širdies veikla. Tyrimas neskausmingas ir trunka trumpai.
Klausos tyrimas
Kai kurie priešvėžiniai vaistai ir antibiotikai kenkia klausai, todėl ją reikia patikrinti. Vienas iš tyrimų vadinamas audiograma. Tyrimo metu uždės ausines ir lieps iškart duoti ženklą, kai tik išgirsi kokį nors garsą. Kitas tyrimas tiria klausos nervą, kuris eina iš ausies į smegenis. Tyrimas labai paprastas, naudojamas net kūdikiams ir gali būti atliekamas vaikui miegant. Jo metu prie ausies pridedamas mažas garsiakalbis, kuris skleidžia traškėjimo garsą. Prie galvos pridėti elektrodai registruoja, kaip signalas keliauja nervu.
Magnetinio rezonanso tomografija
Šio tyrimo metu padaroma daug skersinių tavo kūno nuotraukų. Įsivaizduok, kad tu esi suraikytas duonos kepalas, taigi – kiekviena riekė bus tavo kūno nuotrauka, padaryta tomografu. Skirtumas tik tas, kad nuotraukos būna labai plonos ir jų padaroma daug. Kartais prieš šį tyrimą į veną suleidžia specialių dažų. Jei esi kam nors alergiškas, būtinai pasakyk gydytojui.
Tau reikės atsigulti ant gulto, kuris įvažiuos į didelį vamzdį. Darant nuotraukas girdėsis triukšmas. Stenkis gulėti labai ramiai, kad nuotraukos būtų aiškios. Jei bus labai sunku kurį laiką išgulėti ramiai arba bijosi, tau duos vaistų, kurie padės nusiraminti arba užmigti. Tyrimas neskausmingas, tačiau gali užtrukti, todėl prieš jį nueik į tualetą.
Biopsija
Gydytojams dažnai reikia paimti mažą gabalėlį vėžio ir pažiūrėti į jį per mikroskopą, kad galėtų nustatyti jo rūšį ir paskirti geriausią gydymą. Tai padaroma adata biopsijos metu. Tave užmigdys, todėl skausmo nejausi. Po procedūros reiks kurį laiką ramiai pagulėti lovoje, gali šiek tiek skaudėti dūrio vietoje.
Plaučių funkcijos tyrimas
Tyrimo metu išsiaiškinama ar gerai dirba plaučiai. Tau greičiausiai reikės pūsti į vamzdelį, stengiantis iškvėpti visą orą. Tai reikės pakartoti keletą kartų. Skausmo tikrai nejausi, tačiau reiks padirbėti.
Juosmeninė (arba liumbalinė) punkcija
Galvos ir nugaros smegenys yra apsuptos skysčio, kuris vadinamas smegenų skysčiu. Stuburo slanksteliai apsaugo nugaros smegenis. Liumbalinė punkcija atliekama tuomet, kai gydytojui reikia išsiaiškinti, ar smegenų skystyje nėra piktybinių ląstelių, arba kai į jį reikia suleisti vaistus. Procedūros metu tave užmigdys, todėl nieko nejausi. Tave paguldys ant šono ir suries į kamuoliuką. Tuomet gydytojas įdurs adatą tarp dviejų slankstelių ir ištrauks šiek tiek smegenų skysčio ir, jei reikia, suleis vaistų. Po to dūrio vietoje uždės tvarstį ir nuveš tave į palatą. Po procedūros gali nieko nejausti arba gali šiek tiek skaudėti galvą. Tuomet geriau keletą valandų ramiai pagulėti.
Echoskopija
Tyrimo metu ultragarsu stebimi vidaus organai: inkstai, kasa, blužnis, kepenys ir kiti. Skausmo visiškai nejaučiama. Tau reikės atsigulti ir pilvo paviršiumi vedžios kumščio dydžio specialų aparatėlį, pateptą tirštu skysčiu, kad jis geriau slystų. Jei ekranas bus pasuktas į tave, galėsi pažiūrėti, kaip tavo kūnas atrodo iš vidaus.