“Laiku aprūpinti vaistais yra labai svarbu. Deja, pasitaiko atvejų, kai vaistų pritrūkstame. Tačiau skųstis neturėtume. Gydome IV kartos antibiotikais cefalosporinais, naujais preparatais nuo vėžio, citokinais, preparatais nuo grybelio”, – teigė gyd. A.Savinas.
Be to, veikia programa “Aprūpinimas vaistais, skirtais vaikų onkohematologijai”. Šiemet skirta 2,2 mln. Lt vaistams (visai pediatrinei onkohematologinei pagalbai Lietuvoje). Didžioji jų dalis – apie 2 mln. Lt – tenka RVUVL Pediatrijos klinikos Onkohematologijos skyriaus pacientams gydyti. Vidutiniškai vieno paciento, sergančio ūmine limfoblastine leukemija, gydymas kainuoja apie 50 tūkst. Lt.
Lietuvoje onkohematologinė terapija nesiskiria nuo Vakarų standartų, vadovaujamasi Tarptautinės pediatrų draugijos rekomendacijomis.
“Vaistai – prieinami, tik kartais būna problemų dėl jų tiekimo. Bet dar nebuvo atvejo, kad labai ieškodami jų nerastume. Būta sudėtingų situacijų su vaistais, kurie yra retesni. Jei jie dar ir nebrangūs bei reikalingi vos keliems ligoniams – būna, nors ir kompensuojami, bet firmos jų neperregistruoja. Mes norėtume būti tik gydytojai, o ne raštininkai ir organizatoriai. Užuot buvę prie ligonio lovos, turime rašyti raštus, rūpintis, kad vaisto atvežtų. Belaukiant kartais gali jo ir nebeprireikti…” – sakė doc. L.Ragelienė.
Kalbėdama apie vaistus suaugusiųjų hematologinėms ir onkohematologinėms ligoms gydyti, doc. R.Griniūtė teigė, kad šiuo metu ir ambulatoriškai, ir stacionare gydomiems ligoniams vaistų užtenka, jų pasirinkimas yra pakankamas.
“Ypač patogus yra onkologinėmis kraujo ligomis sergančių pacientų aprūpinimas vaistais, nes kompensuojamųjų vaistų jie atsineša į KMUK įsikūrusį Chemoterapijos dienos stacionarą. Vaistai tokiems ligoniams paprastai yra kompensuojami 100 proc. Tokiu lygiu kompensuojamųjų vaistų hematologijoje yra dauguma. Kitiems mūsų ligoniams medikamentai yra kompensuojami 80 ir 50 proc.”, – aiškino doc. R.Griniūtė.
Šiuo metu, pasak doc. R.Griniūtės, už vieną onkohematologinį ligonį, kuriam skiriama chemoterapija, TLK moka 1700 Lt. Tuo tarpu terapiniam hematologiniam ligoniui TLK skiria 1050 Lt.
2002 m. VUL Santariškių klinikų Hematologijos skyriuje vieno ligonio intensyvi chemoterapija kainavo vidutiniškai 7320 Lt., iš jų medikamentams ir medicininėms priemonėms skirtas 5521 Lt.
Pasak doc. J.Balsio, šiandien Lietuvoje dar nėra labai veiksmingų per pastarąjį dešimtmetį sukurtų biologinių vaistų nuo vėžio. Jų kainos – “astronominės”, juos įdiegti į praktiką bus labai sudėtinga.
“Pavyzdžiui, Lietuvoje nėra arseno trioksido, kurio gydymo kursas kainuoja apie 75 tūkst. litų ir kurio teigiamas poveikis gydant atsinaujinusią ūminę promielocitinę leukemiją pasireiškia 80 proc. atvejų. Neturime efektyvių vaistų, kurie padarė perversmą gydant sergančiuosius lėtinėmis limfoleukemijomis. Tokių vaistų reikėtų per 200 ligonių. Itriu žymėtas monokloninis antikūnas CD20 padeda pasiekti remisiją sergantiesiems limfocitine leukemija. Itris spinduliuoja ß daleles, ligoniai gali gydytis ambulatoriškai ir nėra pavojingi aplinkai. Vakarų Europoje ir Šiaurės Amerikos šalyse šie vaistai vartojami jau dešimt metų, tačiau mums jie neįperkami”, – apie medikamentinį gydymą pasakojo doc. J.Balsys.
Gyd. I.Trociukas prisiminė, kad prieš 10 metų ūminės leukemijos apskritai nebuvo gydomos.
“Pradėjus finansuoti remisiją užtikrinantį gydymą galima tikėtis, kad apie 60 proc. sergančiųjų pasveiks. Gydant sergančiuosius Hodžkino limfomomis apie 90 proc. atvejų pasiekiama remisija. Daliai pacientų liga recidyvuoja, bet tada jau galima taikyti autologinę transplantaciją ar kitus metodus. Ne Hodžkino agresyvių limfomų gydymo rezultatas – apie 60-70 proc. atvejų pasiekiama remisija, tarp jaunesnio amžiaus pacientų, sergančių ūminėmis leukemijomis (mioblastinėmis ir limfoblastinėmis), – apie 80 proc. remisijos atvejų. Tai pasaulinio lygio pasiekimai”, – džiaugėsi kaulų čiulpų transplantacijos specialistas.