Pykinimas ir vėmimas
Pykinimas tai toks jausmas, lyg norėtum vemti. Daugelis vaistų, kuriuos reikia gerti sergant, gali sukelti pykinimą arba vėmimą, tačiau yra įvairių vaistų, kurie gali padėti tau to nejausti.
Keletas patarimų, kaip išvengti pykinimo:
– gerk vaistus nuo pykinimo, kuriuos gydytojas tau paskyrė. Jie veiks geriau, jei išgersi dar prieš pradėjęs (-usi) vemti;
– venk kvapų, nuo kurių tau bloga. Jei iš kažkur sklinda tau nemalonus kvapas, užsidaryk duris ar praverk langą;
– kai pykina, valgyk sausą maistą, pavyzdžiui, sausainius, riestainius;
– maitinkis švelniu maistu (skrebučiais, sriuba, bulvėmis) ir venk aštrių;
– kartais padeda gumos kramtymas;
– gerk daug skysčių, bet po nedaug. Jei erzina gėrimo kvapas, naudok puodelį su dangteliu.
Viduriavimas
Viduriavimas pasireiškia tuomet, kai tuštiniesi dažnai ir skystai. Jis gali atsirasti dėl įvairių priežasčių, tačiau dažniausiai būna dėl chemoterapijos sukelto žarnų vidų dengiančių ląstelių pažeidimo, infekcijos ir kai kurių vaistų nuo pykinimo.
Keletas patarimų, kaip elgtis, kai viduriuoji:
– gerk daug skysčių ir stenkis, kad jie būtų kambario temperatūros, nes šalti ar karšti gali sukelti pilvo spazmus (skausmingus susitraukimus);
– būtinai pasakyk tėvams ar gydytojui, kad viduriuoji. Nesigėdink, jie įpratę apie tai kalbėti;
– viduriavimą skatina riebus, aštrus arba saldus maistas, taip pat vaisiai, riešutai, pupos, žalios daržovės;
– gali drąsiai valgyti bananus, ryžius, makaronus, obuolių tyrelę, skrudintą batoną, kaimišką sūrį, žuvį, virtą vištieną be odelės;
– pasirūpink, kad tavo užpakaliukas būtų visada sausas ir švarus. Jei atsiras žaizdelių, paklausk gydytojo, kokius vaistus vartoti.
Vidurių užkietėjimas
Tai priešinga būklė nei viduriavimas – būna sunku pasituštinti, o išmatos (kakutis) būna kietos ir sausos. Taip atsitinka, kai maistas žarnomis keliauja per ilgai. Užkietėjimą gali sukelti vaistai, vėmimas. Išvengti vidurių užkietėjimo yra daug lengviau, nei jį gydyti.
Keletas patarimų, kaip išvengti vidurių užkietėjimo:
– gerk daug skysčių;
– daugiau judėk;
– valgyk daugiau vaisių, riešutų, pupų, juodos rupios duonos, žalių daržovių;
– gerk gydytojo paskirtus vaistus nuo vidurių užkietėjimo, net jei tau jo dar nėra.
Gydytojai žino, jog kai kurie vaistai nuo vėžio, pavyzdžiui, vinkristinas, beveik visada sukelia vidurių užkietėjimą, todėl iškart paskiria vaistus, kurie padeda to išvengti.
Nuovargis
Nuovargis – tai tokia būsena, kai visą laiką jautiesi pavargęs. Nuovargis gali pasireikšti dėl vaistų, dėl smegenų spindulinio gydymo, po operacijos, esant mažam eritrocitų kiekiui kraujyje. Tau gali būti sunku net pasikelti iš lovos. Kartais gydytojas gali padėti, pavyzdžiui, perpilti tau naujų eritrocitų, bet esant kitoms priežastims, nuovargio nepagydysi. Reikia tiesiog leisti organizmui pailsėti, nes visą energiją jis skiria kovai su liga.
Kai esi labai pavargęs(-usi), gali skaityti knygą, žiūrėti televizorių, žaisti kompiuterinius ar stalo žaidimus, klausyti muzikos, miegoti.
Dantys ir burna
Dėl spindulinio gydymo bei chemoterapijos kartais burnoje sumažėja seilių. Gal niekad nesusimąstei, bet seilės drėkina burną, praskalauja dantis, pradeda skaldyti burnoje maistą. Kai sumažėja seilių, burnoje būna labai sausa, dantys atrodo nešvarūs. Tuomet reikia gerti daug skysčių ir kas tris mėnesius vaikščioti pas dantistą, kad jis patikrintų, ar visi dantukai tebėra sveiki.
Burnoje gali atsirasti žaizdelių, kurias skauda, ypač valgant. Tuomet reikia valgyti minkštą arba trintą maistą. Gydytojas taip pat gali išrašyti specialios burnos skalavimo priemonės, kuri skausmą sumažina