Spindulinio gydymo metu naudojami specialūs spinduliai, kurie nukreipiami į tą kūno dalį, kur slepiasi vėžys. Spindulių kiekis parenkamas taip, kad užmuštų piktybines ląsteles ir kuo mažiau pažeistų sveikas.
Spindulinis gydymas gali būti taikomas dviem būdais: išoriškai (nukreipiant spindulius iš specialios mašinos) ir kūno viduje (operacijos metu į kūną įdedant spindulius skleidžiantį daikčiuką).
Kai kurie tėvai ir vaikai baiminasi spindulinio gydymo, tačiau dabar, kai daugiau apie tai žinai, bus mažiau baisu. Svarbiausia, kad tai visai neskausminga. Ir paprastai yra tik keletas trumpalaikių šalutinių poveikių, kurie pasireiškia paraudusia oda, nuovargiu, sutrikusiu virškinimu. Spindulinis gydymas sukelia ir keletą vėliau pasireiškiančių nepageidaujamų poveikių, bet tai priklauso nuo tavo amžiaus, gydymo dozės ir vietos.
Išorinis spindulinis gydymas
Pirmojo vizito į spindulinio gydymo skyrių metu tau parodys didelę mašiną, kuri skleidžia spindulius, ir stalą, ant kurio turėsi gulėti procedūros metu. Paprastai per savaitę atliekamos penkios procedūros (savaitgaliai laisvi), kurios užtrunka po kelias minutes. Gydymas gali tęstis nuo dviejų iki šešių savaičių.
Procedūros metu svarbu gulėti labai ramiai, kad spinduliai būtų nukreipti būtent į piktybines ląsteles. Kad viskas vyktų sklandžiai, paprastai padaromi specialūs įrenginiai, kurie uždedami ant tos kūno vietos, kuri gydoma. Pavyzdžiui, jei spindulinis gydymas reikalingas tavo galvai, tau padarys kaukę. Iš pradžių kelioms minutėms ant veido uždės šiltą tinklo gabaliuką (galėsi laisvai pro jį kvėpuoti), kad jis įgautų veido formą ir sukietėtų. Paskui, nuėmę nuo veido, išpjaus skyles akims, burnai ir šnervėms. Prieš kiekvieną procedūrą tau uždės ant veido šią kaukę ir pritvirtins ją prie stalo, kad tavo galva nepajudėtų. Kiti įrenginiai būna skirti rankai ar kojai. Jei įrenginys tau spaus ar sukels kitokių nepatogumų, būtinai pasakyk asmeniui, kuris jį tau uždeda.
Kartais ant tavo kūno gali ženklintuvu nubrėžti linijų ar padėti taškų (taip pasižymi vietą, kurią reikia švitinti). Stenkis jų nenuplauti, kol nesibaigs spindulinis gydymas.
Tas kelias minutes, kol vyks procedūra, kabinete, kuriame gulėsi, nieko nebus. Tačiau gydytojas ir tavo tėveliai tave galės matyti per sienoje esantį stiklą bei girdėti, ką sakai. Jei pajausi ką nors blogo, pasakyk, bet vis tiek gulėk ramiai.
Vidinis spindulinis gydymas
Taikant šį gydymą, į auglį ar šalia jo patalpinama speciali radioaktyvi medžiaga, skleidžianti pastovius gydomuosius spindulius. Kol ši medžiaga bus tavo kūne, tu irgi būsi šiek tiek radioaktyvus(i), todėl tėveliai ir kiti lankytojai negalės pas tave būti taip ilgai, kaip tau norėtųsi. Kad nebūtų liūdna, gali klausytis muzikos, žaisti žaidimus kompiuteriu, žiūrėti televizorių, pakalbėti telefonu su draugais ar giminaičiais.