Childhood Cancer Fund Rugutė

Vaikams apie ligą

Ligoninė

Ligoninė
Daugelis vaikų pirmą kartą atsiduria ligoninėje, kai gimsta. Tai laimingas įvykis, po kurio praėjus kelioms dienoms jie išvyksta su besišypsančiais tėvais. Bet tu tikriausiai neprisimeni šio pirmojo vizito ligoninėje, net jei mama ir tėtis turi daug ten darytų nuotraukų.
 
Tu greičiausiai atsimeni dieną, kai nuvykai į ligoninę daugiau sužinoti apie savo piktąją ligą ir pradėti gydymą. Tai kitokia diena nei tau gimus. Šį kartą tavo tėvai atrodė išsigandę ir galbūt tavo mama ar tėtis (arba abu) verkė, o tau buvo baisu.
 
Net jei vykimas į ligoninę nėra linksmas, tai yra svarbus įvykis. Tai diena, kai tu pradedi atsikratyti vėžio. Ji svarbi tavo gyvenime. Tokia svarbi, kad gali būti, jog praėjus keliems metams, tavo šeima kasmet švęs šią dieną kaip išsivadavimą nuo vėžio. Iki to laiko tu, kaip ir daugybė vaikų iki tavęs, jau žinosi, kad galėjai ir sugebėjai iškęsti viską, kas įvyko ligoninėje.
Pastatas
Ligoninė paprastai yra vienas didžiulis arba grupė mažesnių pastatų. Kartais visa ligoninė būna skirta vaikams, o kartais ir vaikams, ir suaugusiems. Jei joje gydomi įvairaus amžiaus žmonės, tu gulėsi vaikų skyriuje. Jis dar vadinamas pediatrijos skyriumi. Tai reiškia, kad čia bus daug sergančių vaikų, bet nebus suaugusiųjų. Tik tie, kurie čia dirba.
 
Be šio skyriaus, ligoninėje yra dar daug vietų, kur tu galėsi patekti, kol gydysiesi. Jei labai sunkiai susirgsi, tave gali perkelti į Vaikų reanimacijos ir intensyvios terapijos skyrių (vadinamą RITS). Čia yra daug slaugių, kurios prižiūri vaikus visą laiką ir padeda jiems greičiau pasveikti. Jei susirgsi būdamas namie, tėvai gali atvežti tave i priėmimą. Tai vieta, kur gydytojai išsiaiškina, kas negerai, ir nusprendžia, ar tau reikia pasilikti ligoninėje, ar gali vykti namo. Kai tau darys rentgenogramas, reikės eiti į rentgenologijos skyrių. Šiame skyriuje yra dideli aparatai, kurie fotografuoja kūno vidų. Čia taip pat yra aparatai, kurie skleidžia gydomuosius spindulius (daugiau apie tai 5 skyriuje). Rentgeno ir radiaciniai aparatai kartais kelia triukšmą, bet visai nesukelia skausmo. Kita vieta, kur tu gali lankytis, – dienos stacionaras. Kai jausiesi geriau, galbūt galėsi tabletes gerti namie ir atvyksi į ligoninę tik keletui valandų. Tuomet tau nereikės čia likti pernakt.
Palata
Palatų būna įvairių – su viena ar keliomis lovomis joje. Kai jautiesi gerai, smagu, kai šalia yra daugiau vaikų, su kuriais galima pažaisti ir pakalbėti, tačiau, kai jautiesi blogai, norisi tylos ir ramybės. Jei nori vienumos, tavo tėvai (ar bet kas kitas, kas tavimi rūpinasi) gali paprašyti vienvietės palatos.
 
Jei būsi ligoninėje tik kelias dienas, nėra jokios prasmės prisinešti daug daiktų, tačiau, jei liksi čia ilgesniam laikui, palatos papuošimas leis tau labiau pasijausti kaip namie. Kai kurie vaikai ant sienų pasikabina plakatų, piešinių ar nuotraukų. Jei gydytojas leis, tėvai gali tau atnešti televizorių, grotuvą ar nešiojamą kompiuterį. Gali su savimi turėti telefoną, kad bet kada galėtum paskambinti namiškiams ir draugams, taip pat atsinešti spalvotų pieštukų, mėgstamų žaislų, stalo žaidimų, knygų. Jei gyvensi ne vienvietėje palatoje, būk draugiškas su kitas vaikais.
 
Kad būtų lengviau ištverti laiką ligoninėje, gali įsivaizduoti, kad tu esi kokio nors romano veikėjas, ir mintyse leistis į nuotykius
Miegojimas
Miegojimas ligoninėje daugeliu atžvilgių yra kitoks nei namuose. Ligoninės koridoriuose dega šviesos, taigi niekada nebūna visiškai tamsu. Ligoninėse taip pat nebūna visiškai tylu, tačiau ilgiau čia pabuvęs su tuo apsiprasi. Kartais naktį gali ateiti slaugė, kad pamatuotų tau temperatūrą ar kraujospūdį.
 
Ligoninėje kartu su tavim galės nakvoti ir kas nors iš artimųjų: mama, tėtis, močiutė ar senelis. Prieš miegą gali paprašyti, kad paskaitytų tau knygą ar pasektų pasaką. Jei namuose miegi su kokiu nors mėgstamu pliušiniu žaislu ar antklode, gali juos atsinešti su savimi.
Pasivaikščiojimas
Kai vaikai jaučiasi gerai, jie eina apsižvalgyti. Tie, kuriems tuo metu lašinami į veną vaistai, gali tempti lašinės stovą kartu su savimi, nes jis turi ratukus. Kai kurie net užsilipa ant stovo ir mėgsta būti vežami koridoriumi mamos ar draugo. Tačiau būk atsargus, nes tai gali erzinti gydytojus ir slauges.
 
Dalis vaikų, kurie neseniai buvo operuoti arba jaučiasi silpni dėl chemoterapijos ar spindulinio gydymo, važiuoja vežimėliu. Kiti lieka lovose, kol jausis energingesni. Net jei jautiesi taip, jog mielai liktum lovoje, tau gali tekti eiti į gydymo procedūras. Tuomet gali paprašyti slaugės, kad tave nuvežtų.
Žaidimas
Vaikų ligoninėje yra žaidimų kambarys, kuriame gali rasti įvairių stalo žaidimų, žaislų, knygų, piešimo priemonių ir kitų įdomių dalykų. Jei kurią dieną jausiesi blogai ar bus žemi tavo kraujo rodikliai, mama galės paprašyti žaidimų kambario prižiūrėtojos, kad leistų atnešti keletą žaislų tau į palatą. Jei norėsi, galėsi kartu su kitų palatų vaikais pažiūrėti filmą per televizorių ar pažaisti kortomis.
 
Kartais aplankyti vaikų į ligoninę ateina įdomių žmonių: klounų, žvaigždžių (pavyzdžiui, garsių sportininkų) ar net Kalėdų senelis (jei gulėsi žiemą).
Žmonės
Ligoninėje dirba ir rūpinasi vaikais daug gerų žmonių. Iš pradžių jie gali pasirodyti kaip būrys nepažįstamųjų. Pakalbėkime, kokius žmones tu gali čia sutikti.
 
Ligoninėje būna daug gydytojų ir jais tapsiančių rezidentų. Dažniausiai tu juos matysi rytais per ligonių lankymą (vizitaciją). Vizitacijos metu pristatomi ligoniai, pakalbama apie jiems atliktus tyrimus, skiriamą gydymą, jo poveikį ligai.
 
Ligoninėje taip pat yra daug slaugių. Jos matuoja temperatūrą, kraujospūdį, paduoda vaistus, pastato lašinę, lydi į įvairias procedūras.
 
Dar ligoninėje gali sutikti socialinių darbuotojų, liftininkų, valytojų ir daug kitų žmonių. Tau svarbu žinoti, kad visi ateinantys į tavo palatą ir liečiantys tave ar tavo daiktus, turi nusiplauti rankas, kad neplatintų ligų sukėlėjų. Jei pastebėsi, kad kažkas pamiršo tai padaryti, būtinai primink! Taip pat neleisk sergantiems savo šeimos nariams ar giminaičiams tavęs lankyti.
Do you have any ideas on how to help seriously ill children?

Write to us