Vaiko gydymo metu, tėvai patiria fizinį, emocinį, finansinį stresą. Jų rūpesčiai begaliniai. Kritinė situacija gali lemti tokį elgesį, kuriuo jie ne visada didžiuojasi.
Nenuoširdumas
Vaikas jaučiasi saugus, kai tėvai jam nemeluoja. Jei jie pradeda ką nors slėpti ar „saugoti“ nuo blogų naujienų, vaikas pradeda jaustis atskirtas ir kažko bijantis. Jis galvoja: „Jei tėvai man nieko nesako, turbūt tai kažkas baisaus“ arba „mama nekalba apie tai, manau, aš niekam negaliu pasakyti, kaip bijau.“
Neigimas – tai nesąmoningas melas. Taip atsitinka, kai tėvai vaikui sako: „Viskas bus gerai“ arba „tau nei kiek neskaudės“. Toks apsimetinėjimas didina atstumą tarp vaiko ir tėvų. Kad ir kokia baisi būtų tiesa, ji retai baugina labiau, nei ta, kurią vaikas susikuria vaizduotėje, pasakius tik dalį jos.
Depresija
Reikėtų kreiptis į psichologą arba psichiatrą, jei jus nuolat kankina nors vienas iš šių požymių: miegojimo įpročių pasikeitimas (miegojimas per ilgai, dažnas prabudimas naktį, atsibudimas anksti ryte ir nebegalėjimas užmigti), padidėjęs ar sumažėjęs apetitas, sekso poreikio išnykimas, bendras nuovargis, panikos priepuoliai, nenoras pramogauti, liūdesio, nevilties ar bevertiškumo jausmas, negalėjimas susikaupti, socialinė izoliacija, savižudikiškos mintys, alkoholio ar narkotikų vartojimas.
Greitas savitvardos praradimas
Visi tėvai kartais praranda savitvardą, tačiau ypač skausminga, kai pykčio taikiniu tampa sergantis vaikas. Tėvai taip dažniau elgiasi, kai jaučiasi bejėgiai ir nesugebantys susitvarkyti su situacija. Jei jaučiate, kad negalite kontroliuoti savo pykčio protrūkių, prašykite profesionalios pagalbos.
Netolygus namų ruošos paskirstymas
Problemos šeimoje garantuotos, jei imsite nuolaidžiauti sergančiam vaikui, kai jo seserys ar broliai dirbs visus darbus. Sergantysis turėtų pats pasikloti savo lovą, susitvarkyti žaislus ar stalą. Nuo pat pradžių turi būti garsiai pasakyta, kad bet kuris sergantis vaikas šeimoje yra atleidžiamas nuo namų ruošos, bet tik tol, kol vėl bus fiziškai pajėgus tai daryti.
Per didelis segančio vaiko saugojimas
Kad sergantis vaikas jaustųsi normalus, su juo ir reikia elgtis, kaip su bet kokiu kitu vaiku. Paklauskite gydytojo, koks fizinio aktyvumo lygis yra saugus ir netaikykite didesnių suvaržymų. Leiskite jam sportuoti ar žaisti kieme, ir nustokite nuolat kartoti: „būk atsargus“.
Patarimai auklėjant vaikus:
– Elkitės taip, kaip norite, kad elgtųsi vaikas. Jei jūs supykę rėkiate ir mušatės, taip darys ir vaikas;
– mokykite vaiką kalbėti apie jausmus;
– išklausykite jį;
– būkite atviri ir pripažinkite savo klaidas;
– turėkite aiškias taisykles nusižengimo atveju;
– aptarkite galimus pykčio šalinimo būdus;
– dažnai apkabinkite ir kitaip parodykite savo meilę;
– pastebėkite ir pagirkite gerą vaiko elgesį.