CNS navikų atveju dažniausiai taikomas sudėtinis gydymas, derinant neurochirurgines operacijas, spindulinę ir chemoterapiją. Konkretus šių gydymo metodų derinys pasirenkamas atsižvelgiant į tumoro rūšį, dydį, lokalizaciją, paciento amžių.
Chirurginis gydymas
Beveik visi be išimties pacientai yra operuojami. Priklausomai nuo naviko savybių ir jo susidarymo vietos, chirurgas nusprendžia, kokio dydžio operaciją geriausia atlikti. Nors pagrindinis gydymo tikslas – visiškas tumoro pašalinimas, navikui susidarius svarbiose ar sunkiai pasiekiamose CNS vietose, kai didelio masto operacija būtų žalinga, kartais tik paimama biopsija. Norėdami sumažinti naviko dydį ir taip palengvinti jo pašalinimą chirurginiu būdu, neretai prieš operaciją skiriamas spindulinio gydymo ar chemoterapijos kursas.
Operacijos metu, norint kuo tiksliau pašalinti naviką ir, tuo pačiu, padaryti kuo mažiau žalos CNS struktūroms, naudojamas mikroskopas, navikinius audinius tiksliau atidalinti padeda lazeriniai ar ultragarsiniai prietaisai.
Sutrikus smegenų skysčio cirkuliacijai ir padidėjus jo slėgiui, neretai atliekama ventrikulostomijos procedūra – operacijos metu į tą vietą, kur kaupiasi ir negali nutekėti smegenų skystis, įvedamas lankstus plastikinis vamzdelis, kurio kitas galas prijungiamas prie talpos, kurioje ir renkasi skysčio perteklius. Po kelių dienų, atsistačius normaliai smegenų skysčio cirkuliacijai, vamzdelis ištraukiamas. Jei skysčio cirkuliacija sutrinka ilgesniam laikui, atliekamos jo nutekėjimą gerinančios neurochirurginės operacijos, po oda implantuojamas šuntas, padedantis skysčiui nutekėti iš smegenų į kurią nors iš kūno ertmių, dažniausiai – į pilvo ertmę ar dešinįjį prieširdį. Pirmuoju atveju šuntas vadinamas ventrikuloperitoniniu, antruoju – ventrikuloatrijiniu. Su šuntu sujungtas vožtuvėlis padeda reguliuoti skysčio tėkmės greitį.
Spindulinis gydymas
Spindulinės terapijos taikymui įtakos turi paciento amžius, naviko savybės, tikimybė jam susidaryti pakartotinai, operacijos apimtis. Jei tikimybė, jog liga atsinaujins, minimali, dažnai spindulinio gydymo neprireikia. Jei tumoro chirurginiu būdu pašalinti visiškai nepavyko, taikomas tik lokalus pakenkimo vietos švitinimas. Jei navikas agresyvus, greitai plinta į aplinkines struktūras ar išsisėja per smegenų skystį (pvz., PNET), reikalingas visų galvos ir nugaros smegenų švitinimas. Tačiau labai mažiems vaikams (iki 3-4 m.) visų smegenų švitinimą taikyti gana pavojinga dėl nesubrendusių jų struktūrų ir galimų komplikacijų (dažniausiai sunkumų mokantis) jas pažeidus. Dėl šios priežasties tokiems pacientams dažniau taikoma chemoterapija. Kitas galimas pašalinis smegenų švitinimo reiškinys – dėl poveikio į hormonus išskiriančias smegenų struktūras atsirandantis augimo sutrikimas ir skydliaukės veiklos pokyčiai. Tokiais atvejais taikoma pakaitinė hormoninė terapija.
Siekiant kuo tiksliau apšvitinti reikiamą plotą ir taip sumažinti pašalinį spindulinės terapijos poveikį taikomas trimatis kompiuterinis modeliavimas, naudojamos fiksavimo priemonės (žr. skyrių „Spindulinis gydymas“).
Chemoterapija
Chemoterapija taikoma beveik ligos atvejais. Dažniausiai vartojamas vinkristinas, ciklofosfamidas, cisplatina, karboplatina, etopozidas, kt. vaistai. Pastebėta, jog, dėl vadinamojo hematoencefalinio (kraujo-smegenų) barjero, naudojamų vaistų poveikis mažesnis, nei gydant kitos lokalizacijos navikus. Intratekalinis vaistų skyrimas (suleidžiant vaistus į smegenų skystį) mažiau efektyvus nei gydant čia išsisėjusius kitos lokalizacijos navikus, nes vaistai beveik nepasiekia giliosiose smegenų struktūrose glūdinčių navikinių ląstelių. Paprastai vaistai skiriami įprastinėmis dozėmis, bet kai kada, kai tumoras labai agresyvus (pvz., PNET), gali būti taikoma ir didelių dozių chemoterapija. Pastaroji ne tik naikina navikines ląsteles, bet ir visiškai užslopina kaulų čiulpų funkciją, todėl kartu turi būti atliekama ir kaulų čiulpų transplantacija.